RENKLİ ASFALT - DESENLİ ASFALT


RENKLİ & DESENLİ ASFALT NEDİR ?

RENKLİ & DESENLİ ASFALT uygulaması , son otuz yıl içerisinde geliştirilmiş, en dayanıklı dekoratif zemin kaplama sistemidir. RENKLİ & DESENLİ ASFALT , görünüm ,uygulandığı ortama gösterdiği uyum ve mimari açıdan , tek tek döşenen parke taşı, tuğla ve diğer zemin kaplama ürünlerinin çok ilerisinde dekoratif asfalt baskı sistemidir. Çimentonun mukavemetiyle, asfaltın esnekliğini içeren kompozit bir üründür.

RENKLİ & DESENLİ ASFALT dekoratif baskı kalıpları ile asfalta , tuğla , arnavut kaldırımı,balık sırtı,kilitli taş, fisco, kayrak veya tasarlanan herhangi bir desen verilebilir. Asfalt yüzeyi baskı uygulandıktan sonra Renkli Yüzey Kaplama Sistemi kullanılarak yüzey renklendirilir. Renkli Yüzey Kaplama , su bazlı akrilik reçine ile güçlendirilmiş renkli bağlayıcısı ve sertleştiricisi ile özel asfalt kaplama boyasıdır.Asfaltın mukavemetini arttırır, çatlama ve bozulmasını engeller.

RENKLİ & DESENLİ ASFALT dekoratif baskı sistemi dünyanın birçok yerinde , her türlü iklim şartlarında ve trafik koşullarında kendini kanıtlamış bir üründür. Amerika'dan Avusturalya'ya kadar uzanan bölgede her türlü kullanım alanında birçok firma tarafından uygulanmaktadır

RENKLİ & DESENLİ ASFALT NEREYE UYGULANABİLİR?

RENKLİ & DESENLİ ASFALT toprak zeminden itibaren uygulanabildiği gibi mevcut bozulmuş olan asfalt yada beton zemin üzerine de uygulanabilir.

RENKLİ ASFALT ise mevcut asfalt zeminizi güçlendirmek ve dekoratif bir görünüm elde etmek için sadece renkli yüzey kaplama işlemi ile mevcut asfalt zemininizin üzerine pratik ve hızlı bir şekilde uygulanarak estetik bir görünüm elde edilir.

RENKLİ & DESENLİ ASFALT NASIL UYGULANIR?

RENKLİ & DESENLİ ASFALT uygulamasının yapılacağı yerler vaziyet planı üzerinde drenaj, asfalt kalınlığı,desen ve renk seçeneklerine göre CAD ve 3D ortamında firmamız mühendislerince teknik ve görsel açıdan müşteri istekleri göz önüne alınarak projelendirilir ve uygulama sonrasında oluşacak görünüm ve teknik bilgiler uygulama öncesinde canlandırılır.

ZEMİNİN HAZIRLANMASI: RENKLİ & DESENLİ ASFALT 'ın uygulanacağı yüzey, % 92-98 oranlarında sıkıştırılmış ve ıslah edilmiş(stabil) herhangi bir zemin olabilir. Zemin ıslahı gerekiyorsa ; mekanik malzeme, plentmix malzeme yada binder tabakası asfalt meyilleri verilerek gerekli kalınlıkta serilip sıkıştırılarak alt zemin iyileştirmesi yapılır. Renkli Desenli asfalt kaplanacak zemin yeterli kalınlıkta (kullanım alanına göre)beton ise herhangi bir işleme gerek kalmadan üst tabaka olan asfaltın serilmesi işlemine geçilebilir.

ASFALTIN SERİLMESİ: RENKLİ & DESENLİ ASFALT uygulamasında ; özel dizayn sıfır numara(Tip 0-5 asfalt kullanılır. Sıfır numara asfalt % 91,00 0-5 mm agrega,% 2,20 filler,% 6,80 bitüm (A.C. 60/70 penetrasyonlu) 'den oluşur. Asfalt serilmeden önce, tabakalar arası aderansı sağlamak için mevcut alt zemine 1 lt/m² CRS-1 (su bazlı katyonik emülsiyon) uygulanır. Uygulama yerine gelen 120-130 derecedeki asfalt serilecek yerden biraz uzağa uygun bir yere dökülür. Profil mastarlar asfaltın serilme kotunda , gerekli drenaj durumu da göz önüne alınarak yerleştirilir.Sadece yaya trafiğinin olduğu alanlar için 5 cm kalınlığında,araç trafiğinin olduğu yollarda 6 cm kalınlığında asfalt serimi gerçekleştirilir.Gelberiler ile tesviyesi yapılan veya finişer ile serilen asfalt ,120C°-85C°'ler arasında minimum 1,5 tonluk çift bandajlı silindir vasıtasıyla %91-94 oranında sıkıştırılır.

DESEN VERİLMESİ

Silindiraj işlemi sona erdikten sonra,asfalt min. 80 derece sıcaklıkta iken, projesinde belirlenen desenlere göre seçilen, özel çelik liflerden imal edilmiş Asfalt Desen Kalıpları istikameti doğrultusunda asfalt yüzey üzerine yerleştirilir.

Kalıplar yerleştirildikten sonra 4-6 ton/m² düşey kuvvet vuran kompaktörler, şablon kalınlığını asfalta gömene kadar, çelik desen kalıpları üzerinde gezdirilir, kalıp tam olarak gömüldüğü yerinden kaldırılarak ,2-3 sıra daha önceki derzlere yerleştirilir ( istikametinden şaşmaması için ) ve desen verme işlemine devam edilerek 9 mm derinliğinde derzler elde edilir.

ASFALT YÜZEYİN BOYANMASI:

Asfalt sıcaklığının 35 C° derecenin altına düştüğünde yüzey kaplama işlemine geçilir. Kullanılacak Olan Boya TSE Belgeli ve Teknik Özellikleri(Aşınma ASTM-D 4060-1=0,23 g/1000 devir; ESNEME ASTM-D 522-93A= 0,98'' ; Kuruma Süresi Katlar Arası TS4317= 3 Saat ; Uçucu Olmayan Madde Miktarı TS 6035=%65 ; Örtme-Kaplama Gücü TS 5808=4,5 m2/lt; Yapışma Mukavemeti TS 4313=Tip-0 ; Sıcaklık Limitleri TS 6293= -20/+125 C°; Suya,Tuzlu Suya,Sıvı Sabun,Mineral Yağ ve Benzine Karşı Dayanımı TS39/T TS 11590=UYGUN olmalıdır.)Sistem iki kompenantlıdır. Birincisi su bazlı renkli bağlayıcı ikincisi sertleştiricidir. Bu iki kompenant(bileşen) ve 3-4 litre su 20 litrelik bir kovaya boşaltılır, karıştırıcı 400 - 500 devirlik ½ inçlik matkaba takılarak , 2-3 dakika iyice karıştırılır. Boyanın yüzeylerde ton farkı olmaması için her seferinde aynı miktarda su kullanılır. Boya 110 PSİ' lik hava kompresörüne bağlanan çift kademeli pompa ve buna bağlı püskürtücü ile asfalt yüzeye püskürtülür. Asfalt yüzeye püskürtülen boya özel fırçalar ( 80 cm genişlikte ) ile asfaltın siyah rengi kalmayacak şekilde yayılır, aynı işlem ilk kat boya işlemi bitirildikten sonra ikinci kat içinde tekrarlanır. İkinci kat boyanın kurumasını müteakiben ( yaklaşık 2-3 saat ) yüzeye su geçirimsizlik ve mevcut boyanın korunması özelliğine sahip renkli cila işlemi püskürtme yöntemi ile atılarak Renkli Asfalt Yüzey Kaplama İşlemi tamamlanmış olur.

Renklendirme uygulamasından yaklaşık (23 0C ve %50+/-5 Rh)4-5 saat sonra yaya trafiğine, 48 Saat sonrada araç trafiğine açılabilir.

Asfalt Boyasının Faydaları:

  • Sertleştirici sayesinde asfaltın aşınma mukavemeti normal asfalta göre üç kat artar.(Taber Aşınma Testi ASTM D-4060)
  • Bileşimi sayesinde asfalt -20 derece ile , +125 derece sıcaklığa kadar dayanıklılığını muhafaza eder(TS 6293)
  • Esnekliği sayesinde asfalt zeminde meydana gelebilecek çökmelerde bile yüzeyden deforme olmaz(Esneme Testi ASTM D-522)
  • Her türlü dış etkenlere karşı yüzeyden ayrılmama ve uzun süre renkli görünüm (Yapışma TS4313)
  • Dış ortamda karşılaşabileceği her türlü kimyasal maddeye (Su, Tuzlu Su, Sıvı Sabun, Deterjan, Mineral Yağ ve Benzin) karşı üstün dayanım.(TS 39-11590)